Basen ze skimmerem czy może z rynną przelewową?

                                                   Ten blog pomoże dokonać ci  wyboru

    

 Rysunek poniżej przedstawia basen ze skimmerem. Jest to wersja wyposażenia nowoczesnego basenu.

Zastanawiasz się jaki wybudować basen? Basen ze skimerem

 

Z lewej strony widać zamontowany skimmer. Pompa filtra zasysa wodę i toczy ja przez filtr basenowy. Woda płynie przez rury z twardego PCW i wpływa z powrotem do basenu przez dysze wlotowe (znajdują się po prawej stronie na rysunku ).

Na dnie z lewej strony znajduje się odpływ denny, nie słuŻy jedynie do wypróżniania wody z basenu. Jest połączony ze skimmerem i pompą filtra. Dzięki temu woda jest filtrowana w ½ z powierzchni ,a w 1/3 z dna basenu.

Obok skimmera zamontowano regulator poziomu wody, który dolewa automatycznie wodę   do właściwego poziomu. Do ściany o szerokości 4m wystarczy jeden skimmer ,powyżej tej szerokości powinny być zamontowane przynajmniej dwie sztuki.

Do filtra zaś zamontowany jest automatyczny zawór ,który wykonuje proces płukania w określonym czasie lub przy określonym ciśnieniu w filtrze.

Automatyka dozowania reguluje wartość PH ,dba o dezynfekcje wody w basenie. Może również dozować koagulant krystalizujący wodę i środek przeciw glonom.

Ważnym elementem są urządzenia do podgrzewania wody. Z pieca C.O. gorąca woda tłoczona jest do wymiennika ciepła ,gdzie ciepło oddawane jest wodzie z basenu, przepływającej przez niego.

W ostatnich latach najczęściej wybieranym urządzeniem jest pompa ciepła .Pompa ciepła i kolektory są urządzeniami wspomagającymi ogrzewanie, jednak przy wysokich temperaturach powietrza przejmują na siebie w całości funkcje ogrzewania basenu. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla Twojego basenu.

Nad całością urządzeń w basenie czuwa sterownik filtra, który posiada czujnik temperatury, zegar czasowy, różne przekaźniki włączające i wyłączające zasilanie poszczególnych urządzeń.

Ważną rzeczą jest przykrycie basenu, która ogranicza straty ciepła i pomaga nagrzewać basen promieniami słonecznymi może to być np. żaluzją z twardego PCW , folia solaryczna.

Na rysunku po prawej stronie widać także urządzenie do masażu zamontowane w ścianie.

W trakcie budowy basenu warto zamontować zestaw przed montażowy, a pozostałe elementy można zamontować w każdej chwili, nawet za parę lat.

Istnieją również urządzenia do masażu zawieszane na brzegu basenu, które można zamontować w każdej chwili.

Basen musi się prezentować również nocą, przydadzą się do tego reflektory (widać je również na rysunku).Kable elektryczne od lamp ,poprzez puszki połączeniowe prowadza do transformatora 12V.Pięknie podświetlony basen ,to również piękny ogród nocą.

Do instalacji wodnej powinno się używać rur i złączek z twardego, szarego PCW.

Na rurach montuje się zawory kulowe ,nie należy na nich oszczędzać, gdyż brak odpowiedniej ilości może powodować problemy w przypadku naprawy.

Na dnie widać pracującego robota sprzątającego, czyści on dno i ściany basenu, można go sterować smartfonem. Gdy on pracuje, Ty cieszysz się czystym basenem.

                                                        

 Basen z rynna przelewową To najczęściej spotykany rodzaj basenu w hotelach i innych obiektach publicznych.

 

SCHEMAT BUDOWY BASENU - RYNNA PRZELEWOWA

Woda wpływa równomiernie do rynny z całej powierzchni basenu. Przez odpływy znajdujące się w rynnie, rurą zbiorczą przepływa woda do zbiornika przelewowego. Gdy woda w zbiorniku przelewowym osiągnie określony poziom ,pompa zasysa wodę ze zbiornika .Cały proces kontroluje 5 elektrod i sterownik. Mierzą one aktualny poziom wody w zbiorniku.

Jeśli będzie za mało w zbiorniku wody, pompa filtra wyłącza się i otwiera się otwór magnetyczny ,dopuszczający świeżą wodę do zbiornika. W tym samym czasie ciągle wlewa się woda ,gdy osiągnie odpowiednią wysokość ,zawór zamyka się ,a pompa filtra znowu się włącza i zaczyna filtrować wodę.

Gdy kąpie się dużo osób- tworzą się fale, pompa filtra nie jest w stanie przepompować całej wody. Nadmiar wody spłynie do kanału.

Pływając w basenie z rynną ,nie widać ścian, które wystają ponad lustro wody. Dzięki temu widać całe pomieszczenie lub ogród.

Basen z rynną nie ma skimmera, zaś pozostałe elementy basenu są takie same jak w basenie ze skimmerem.

Do filtra zamontowany jest odpowiedni zawór ,który jest wykonuje proces płukania w określonym czasie lub przy określonym ciśnieniu na filtrze.

Automatyka dozowania reguluje wartość pH, jest odpowiedzialna za dezynfekcje wody w basenie. Może tez dozować koagulant krystalizujący wodę i środek przeciw glonom.

 

 

Mamy nadzieję że wyjaśniliśmy na czym polega różnica. Poza wyglądem ,różnią sią sposobem „zbierania wody ‘’do filtra. Pozostałe elementy       basenu nie różnią się.